E-Ticaret ve Dış Ticaret Sektörü

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre e-ticaret plaformlarının sayısı Türkiye’de son 5 yılda %280 oranında artarak 18.000’den yaklaşık 50.000 sanal mağazaya ulaştı. Bu büyüme oranları ile 2020 yılında ülkemizde 200.000’den fazla e-ticaret sitesi olacağı öngörülüyor. Şirketler kendi online satış mağazalarını hızla yayına açıyorlar.

 

İhracatta ise 2023 yılı için Türkiye’de 500 milyar dolarlık bir hedef öngörülüyor. Son yıllarda dış ticaretin tüm etaplarında elektronik sistemlerin kullanımında da büyük bir artış gerçekleşti. Buna uyum sağlayabilen kuruluşlar maliyetlerini hızla düşürmeyi başarırken geleneksel yöntemleri tercih eden şirketler artık rekabet edemiyor. Günümüzde dış ticarette elektronik imza, B2B pazarlama, e-gümrükleme ve e-ihracat uygulamaları firmalar tarafından başarıyla uygulanıyor.

  • G20 ülkelerinin internet ekonomisi 2010 yılı sonunda 2.4 trilyon dolar hacme ulaşmıştır. Bu oran tüm G20 ülkelerinin toplam ekonomisinin %4.1’ini oluşturmaktadır. 2016 yılına kadar mobil ticaretin de gelişimiyle sadece bu ülkelerin yaratacağı dijital ekonomi hacmi 4.2 trilyon dolar tutara ulaşacaktır.
  • Önümüzdeki dört yıl içerisinde dünyanın %50’si interneti düzenli olarak kullanabilir hale gelecek ve 3 milyar insanın webe ulaşımı sağlanacaktır. 2016 yılında tüm internet kullanıcılarının %80’i internete cep telefonları üzerinden giriş yapacak ve bu durum tüketiciler ile müşterilerin online temasını hızla artıracaktır.
  • İnternet ekosisteminin önemli oyuncuları arasında yer alan Google, Amazon, Apple, Facebook, Baidu, Tencent ve Yandex gibi kuruluşların yeni ekonomiyi şekillendirirken, IBM 2015 yılında 1 trilyon cihazın internete bağlı olacağını öngörmektedir.
  • Böyle bir gelişim ve ilerleme sürecinde global ticareti ve ekonomiyi dijital bir bakış açısı ile değerlendirebilmeniz ve sektörde yer edinebilmeniz için sizi programlarımıza davet ediyoruz.